Dni ukraińskie

W dniach 22, 23, 24 marca 2022 roku w naszej szkole odbywały się dni ukraińskie pozwalające lepiej poznać kulturę, obyczajowość i język Ukrainy.

W tych dniach wszyscy uczniowie oraz, pracownicy szkoły nosili znaczki w kolorach flagi Ukrainy, można też było ubrać się w podobne barwy.

Na zajęciach z wychowawcą wszystkie klasy oglądały prezentacje dotyczące głównych informacji o tym kraju, jak również jego kultury i obyczajów. Dzieci zapoznały się też z różnicami w alfabecie oraz z podstawowym słownictwem. Na holu głównym na parterze szkoły rozmieszczone były kartki z tłumaczeniem najważniejszych zwrotów, aby każdy mógł się z nimi zapoznać. Smaku wszystkiemu dodał sporządzony przez Panie pracujące w kuchni barszcz ukraiński. 
Nasze poznawanie Ukrainy objęło też poezję ukraińską i w pierwszym dniu odbył się konkurs recytacji poezji ukraińskiej przetłumaczonej na język polski. Uczniowie wzięli także udział w konkursie wiedzy o Ukrainie oraz w konkursie znajomości słownictwa ukraińskiego, które odbyły się w kolejnych dniach.

Zmagania konkursowe cieszyły się dużym powodzeniem, co świadczy o tym , że taka aktywność szkolna przypadła uczniom do gustu. Bardzo się cieszymy i mamy nadzieję, że przyczyni się to do zrozumienia, jak piękna i bogata w kulturę jest Ukraina i uwrażliwi na jej obecny los.