Dzień Czarnego Kota – odczaruj pecha!

Czarny kot nie od dzisiaj jest symbolem najgorszego pecha. W kulturze europejskiej koty ogólnie nie miały łatwo, jednak te o czarnym kolorze futra cierpiały chyba najbardziej. Mało kto jednak wie, że mit czarnego kota do dzisiaj kładzie się cieniem na losie tych zwierzaków.

17 listopada świętowany jest Międzynarodowy Dzień Czarnego Kota – to idealna okazja do tego, aby odczarować ponurą symbolikę tego wyjątkowego futrzaka. Został on ustanowiony w 2007 roku przez Stowarzyszenie Obrony Zwierząt i Środowiska, a także Ruch Obrony Czarnych Kotów. Te włoskie organizacje nie bez powodu upatrzyły sobie tę konkretną datę. 17 to bowiem liczba uznawana przez Włochów za najbardziej pechową.

Celem Dnia Czarnego Kota jest przede wszystkim odczarowanie negatywnych stereotypów, które dotyczą czarnych kotów oraz przekonanie międzynarodowej społeczności, że niczym nie różnią się one od zwierzaków w innych kolorach.

Jeśli chcesz przyłączyć się do akcji i wpłynąć na zmianę wizerunku tych wyjątkowych futrzaków, weź udział w konkursach:

  • na „Najpiękniejszą zakładkę do książki z czarnym kotem” (klasy 1-3 SP),
  • na najciekawszą prezentację lub album pt. „Czarny kot przynosi… szczęście” (klasy 4-6),
  • na „Najlepszego mema z czarnym kotem” (klasy 7-8).

    Prace należy wysyłać do dnia 22 listopada na adres agjaros@gmail.com z dopiskiem Dzień Czarnego Kota lub przynieść bezpośrednio do sali 33.

    Możesz też w tym dniu odwiedzić schronisko lub dołączyć do zbiórki organizowanej w naszej szkole. Zbiórka trwa do końca listopada.

Zachęcam do udziału – Agnieszka Jaros 🙂