Wycieczka do Dziwnowa

W dniach 6-13 maja pięcioro uczniów naszej szkoły: Julia Kobiela, Patrycja Guzera, Kacper Durmała, Kajetan Przeszłowski i Mateusz Szczepkowski pod opieką Pani Doroty Burdy wyjechali wraz z innymi sosnowieckimi gimnazjalistami na wycieczkę do Dziwnowa, które jest miastem partnerskim Sosnowca. Nasi nadmorscy przyjaciele zorganizowali nam niezwykle miłe przyjęcie oraz wiele atrakcji, dzięki czemu nasz pobyt minął w wyjątkowej atmosferze.

W poniedziałek udaliśmy się na wycieczkę rowerową szlakiem ważnych i historycznych miejsc po Dziwnowie i okolicach. Mieliśmy też okazję przyjrzeć się bliżej pracy jednostce Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa oraz kapitana portu. Popołudnie spędziliśmy na terenie Ośrodka Sportów Wodnych, gdzie spotkaliśmy się z prezesem oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy w Dziwnowie. Mieliśmy też możliwość zapoznania się z młodzieżą dziwnowską podczas ogniska integracyjnego.

Wtorek był dniem pełnym ekscytujących wrażeń związanych z wycieczką do Świnoujścia. Zanim dotarliśmy do celu, udaliśmy się na punkt widokowy, z którego mogliśmy podziwiać nasze piękne Morze Bałtyckie. Następnie zwiedzaliśmy Podziemne Miasto na wyspie Wolin. Jest to sieć podziemnych korytarzy łączących kilka wielkich schronów, ukrytych pod nadmorskimi wydmami. Potem odbyliśmy szkolenie w Forcie Gerharda, który jest jednym z najlepiej zachowanych dziewiętnastowiecznych pruskich fortów nadbrzeżnych w Europie. Na koniec wycieczki wspięliśmy się na Latarnię Morską w Świnoujściu będącą najwyższą latarnią w Polsce.

Środę spędziliśmy na kolejnej wycieczce – tym razem do Międzyzdrojów. Zaczęliśmy ją od spaceru po Wolińskim Parku Krajobrazowym, gdzie w rezerwacie zobaczyliśmy między innymi żubry. Potem udaliśmy się nad Jeziorko Turkusowe, gdzie kiedyś mieściła się kopalnia kredy. Następnie podziwialiśmy eksponaty w Muzeum Przyrodniczym Wolińskiego Parku Krajobrazowego. Na koniec spacerowaliśmy po Międzyzdrojach, ale najbardziej spodobało nam się oczywiście molo, które ma prawie 400 metrów długości!

W czwartek czekały na nas kolejne emocje, a to za sprawą następnej wycieczki – wizyty w Centrum Słowian i Wikingów na wyspie Wolin. Znajduje się tam kilkanaście obiektów- replik wczesnośredniowiecznego Wolina: chaty, bramy z wałami i umocnieniami obronnymi oraz nabrzeże portowe. Zwiedzaliśmy ten skansen podczas grupowej gry terenowej, której celem było zebranie run od mitycznych bogów, wykonanie poszczególnych zadań i odszyfrowanie hasła. Po tych ekscytujących wrażeniach czekało na nas kolejne wyzwanie – I część zawodów sportowych o Puchar Przechodni Burmistrza Dziwnowa i Prezydenta Sosnowca. To był bardzo emocjonujący dzień!

Piątek upłynął nam pod znakiem ryby, ponieważ spotkaliśmy się z jednym z najstarszych rybaków, który opowiedział nam o swojej pracy oraz pokazał jak należy obchodzić się z rybami, aby stały się pysznymi potrawami. Mieliśmy także okazję degustować regionalnych konfitur i wypieków. Mniam, mniam… Dzięki temu poczęstunkowi mieliśmy siłę na II część zawodów sportowych, np. przeciąganiu liny, wyścigach w workach czy nartach. I uwaga – Sosnowiec zwyciężył! Puchar w tym roku należy do nas!

W sobotę wypłynęliśmy na rejs statkiem po morzu, które okazało się wyjątkowo łagodne. Następnie udaliśmy się do Parku Miniatur i Kolejek, gdzie w malowniczym, pełnym zieleni parku zobaczyliśmy miniatury latarni morskich z polskiego wybrzeża w skali 1:10. Poznaliśmy najstarsze legendy dotyczące latarni, a także specyfikę zawodu latarnika. Mieliśmy możliwość przejechania się kolejką po parku. To była jazda! Tego dnia mogliśmy także podziwiać występy taneczne, gdyż w hali MOSiK odbywał się Słoneczny Konkurs Tańca Towarzyskiego. Późnym popołudniem odbyło się ognisko pożegnalne, które było okazją do podsumowania naszego pobytu. I tak upłynął nam czas na wspólnych rozmowach, zabawach, śpiewach i tańcach. Dziękujemy za wspaniały pobyt! Do zobaczenia!