Zapraszamy na Tydzień Scratcha

Świętuj z nami urodziny Scratcha!

Maj to wyjątkowy miesiąc – na całym świecie odbywają się różnorodne imprezy związane z programowaniem w języku Scratch. To doskonała okazja do zapoznania się z aplikacją oraz rozwijania swoich umiejętności.

Od czego się zaczęło?
Zazwyczaj na wiosnę organizowany był specjalny Dzień Scratcha z okazji którego odbywały się wydarzenia promujące idee z nim związane oraz pokazujące możliwości edukacyjne narzędzia – w ubiegłym roku zamiast jednego dnia obchodziliśmy cały „Miesiąc Scratcha”! W tym roku, #ScratchDay potrwa natomiast tydzień – od 17 do 23 maja 2021.
Wydarzenie organizowane jest przez Fundację Scratcha we współpracy z grupą badawczą MIT Lifelong Kindergarten. Zarówno sami organizatorzy, jak i organizacje z całego świata, planują z tej okazji różne wydarzenia i wyzwania udostępniane online.

Czym jest Scratch?
Scratch to wizualny język programowania i platforma internetowa, gdzie dzieci mogą tworzyć własne animacje, gry i inne projekty. To, co wyróżnia Scratcha spośród dziesiątek narzędzi do nauczania programowania, to niesamowity zespół twórców oraz założenia wywodzące się z badaniach naukowych, zgodnie z którymi jest tworzony. Pomysłodawca Scratcha, Mitchel Resnick, profesor MIT, lider grupy badawczej Lifelong Kindergarten i założyciel Fundacji Scratcha, przedstawia swoje idee dotyczące edukacji pod hasłem “4P”:
1. Projects (projekty)
2. Passions (pasja)
3. Peers (rówieśnicy współpracujący ze sobą)
4. Play (zabawa)
Resnick argumentuje, że w świecie dynamicznych zmian, w którym roboty i algorytmy przejmą od człowieka zadania schematyczne i powtarzalne, niezwykle istotną umiejętnością stanie się myślenie kreatywne coś, w czym człowiek zawsze prześcignie maszynę. Z tego względu wraz z zespołem badawczym oraz społecznością edukatorów z całego świata tworzy on narzędzia rozwijające kreatywność poprzez: uczenie pracy projektowej (Projects), wspieranie pasji uczniów (Passion), zachęcanie do współpracy z rówieśnikami (Peers), umożliwienie swobodnej zabawy (Play).

Z tej okazji serdecznie zapraszam do udziału w konkursach:

KLASY 1-3

  • Konkurs plastyczny na „Najlepszy portret Scratcha” (format A4, technika dowolna)

KLASY 4-6

  • Konkurs plastyczno-techniczny na „Najciekawszy kostium Scratcha” (format A4, różne materiały)
  • Konkurs graficzny na „Najpiękniejszą kartkę urodzinową dla Scratcha” (dowolny program graficzny)

Klasy 7-8

  • Konkurs na najlepszą animację „Urodzinowa niespodzianka”
  • Konkurs na najciekawszą grę typu „Escape room”

Dla najlepszych przewidziano nagrody oraz pamiątkowe dyplomy 🙂

Wszystkich sympatyków Scratcha zachęcam również do udziału w codziennych wyzwaniach, przygotowanych przez Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog oraz do dzielenia się swoimi pomysłami. Więcej informacji pod linkiem:

https://cyfrowydialog.pl/wp-content/uploads/2021/04/Scratchowe_wyzwania.pdf

Z niecierpliwością czekam na wszystkie Wasze realizacje!
Zdjęcia lub filmiki projektów prześlijcie na czat prywatny do dnia 31 maja.
Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie 😉

Serdecznie zapraszam
Agnieszka Jaros