Klasy ósme z wizytą w Oświęcimiu

W dość pochmurną i deszczową aurę mimo pierwszego dnia wiosny kalendarzowej, którym był 21 marca 2023 roku, klasy ósme naszej szkoły odwiedziły Muzeum Auschwitz w Oświęcimiu i Brzezinkę.
Kto nie był dawno w tym miejscu, ten być może nie wie, że obecnie świetne logistycznie rozwiązania dla chętnych zobaczyć obóz, służą naprawdę dobrej organizacji zwiedzania i mimo olbrzymiej ilości przemierzających tamtejsze tereny ludzi z całego świata, wszystko przebiega bardzo sprawnie i uporządkowanie. Najbardziej chyba zaskakuje wszystkich kontrola na bramkach niczym na lotnisku, służąca oczywiście bezpieczeństwu. Dzięki temu jednak nikt nie zabiera ze sobą zbędnych rzeczy, które nie służą powadze tego miejsca.
Nasza szkoła będąca jedną z większych grup została podzielona na 3 mniejsze i każda otrzymała odrębnego przewodnika oraz zestawy słuchawek, aby ze wszystkich miejsc jego opowieści docierały do naszych uszu.
Uczniowie zwiedzali poszczególne bloki, w których znajdowały się niegdyś miejsca noclegowe dla więźniów, sale tortur, miejsca przesłuchań, obecnie w wielu z nich znajdują się ekspozycje pozostawionych przez więźniów obozu przedmiotów, np. okularów czy butów, co robi niesamowicie potworne wrażenie. Przejście pomiędzy blokami, gdzie znajdował się plac apelowy, grała więzienna orkiestra, niedaleko stała szubienica czy znajdowała się ściana śmierci czyli straceń ogromu istot ludzkich, nie pozwala nie mieć refleksji, którą uczniowie przekazują słownie, pytając wprost: jak można było coś takiego zrobić innym ludziom? Brzezinka zamyka etap naszej drogi; jest to jednak bardzo duży obszar, który zaskakuje wielkością, a pod ciężarem przekazanych przez przewodnika informacji staje się obrazem nie do zniesienia, zwłaszcza że ostatecznie dopełnia go wizyta w jednym z zachowanych baraków, gdzie nie sposób nie wyobrazić sobie tego, co ludzie, dzieci tam przeżywali…. Nawet nie doświadczając tych strasznych rzeczy, które były udziałem tak wielu ludzi podczas wojny, nie sposób nie doświadczać bólu, będąc tam choćby na chwilę…
Wyjeżdżamy pełni zadumy, której sprzyja pogoda. Mimo trudnego tematu, uczniowie twierdzą, że była to interesująca wyprawa. Udźwignęli ją niewątpliwie wielką powagą i ciszą, dodatkowo wykazując się dużą wiedzą na podejmowane przez przewodników tematy.

Opiekunowie:
Wioletta Czerkies, Piotr Matlakiewicz,
Marta Leśniak, Kinga Kras, Marzena Kurdziel