Niezwykła wizyta w ALVERNIA PLANET

9 stycznia uczniowie kl. 5b, 6a i 6b wraz z wychowawcami zwiedzali profesjonalne studio filmowe ALVERNIA PLANET. Wyjazd uświetniony został warsztatami pt. „Nie wszystko co widzisz i słyszysz jest prawdą”. Spotkanie miało na celu poszerzenie wiedzy z zakresu edukacji filmowej oraz zaprezentowanie architektury studia.

Alvernia Planet to ośrodek składający się z 13 kopuł połączonych ze sobą przeszklonymi łącznikami. Na pierwszy rzut oka można byłoby się spodziewać, że jest to centrum kosmiczne, jednak obiekt obecnie funkcjonuje jako studio filmowe, w którym realizowano wiele reklam i filmów, np. niektóre sceny do najnowszego filmu pt. „Akademia Pana Kleksa”.

Zachwyciła nas wewnętrzna architektura tego miejsca, która tworzy realistyczny klimat filmów science fiction. Wnętrza Alvernia Planet wirtualnie teleportowały nas do futurystycznego wszechświata przypominajacego wnętrze statku kosmicznego Nostromo znanego choćby z serii filmów o Obcym, którego sylwetka przywitała nas w przedsionku. Każde drzwi wyglądają jak ciężkie stalowe włazy, a korytarze są iluminowane delikatną, czerwoną poświatą. Poręcze wyrzeźbiono na kształt pozaziemskich kości.

Podczas zwiedzania studia została wyświetlona scena z filmu Jerzego Skolimowskiego „11 minut” oraz zostały zaprezentowane zdjęcia z planu podczas kręcenia tej sceny. Po pokazie przewodnik wytłumaczył jak 3-piętrowe rusztowanie w hali zmieniło się w 11 piętrowy budynek w środku Warszawy.

Dzięki warsztatom edukacyjnym dowiedzieliśmy się między innymi: czym jest plan filmowy, kto pracuje przy produkcji filmu, jak powstaje scenografia, jak tworzy się efekty specjalne oraz jak wygląda praca kaskadera czy realizacja profesjonalnego udźwiękowienia filmu w certyfikowanym studiu nagrań.
To była z pewnością wycieczka, której nigdy nie zapomnimy.

Autor tekstu: D. Burda
Opiekunowie: A. Jaros, K. Jabłońska, D. Burda, A. Oleksy-Kawałko, K. Staszowska